Circulă de ceva timp pe rețele de socializare, în principal pe Facebook, poze cu mine (dintre cele care se găsesc public pe Internet) care mă asociază cu anumite produse de tip suplimente alimentare sau picături oftalmologice. Fie se precizează că le-aș fi folosit personal (în scop de slăbit, de creștere a imunității etc), fie le-aș recomanda eu în sfera oftalmologică. De asemenea, apar și interviuri închipuite în care aș comenta «binefacerile» acestor produse.
Precizez că NU am făcut niciodată reclamă la niciun fel de produs de nici un tip! Nu am dat niciodată interviuri pentru niciun produs, totul este inventat!
Am povestit în repetate rânduri cum am slăbit, dar nu am luat niciodată niciun fel de supliment de niciun gen.
Pentru imunitate, recomandările mele se găsesc public numai pe blog-ul personal și în postările de pe pagina mea de Facebook (nu ale unor terți).
În ceea ce priveste sfera oftalmologică, tot ceea ce recomand se găsește pe acest blog, în postări sau comentarii, iar aceste recomandări le fac STRICT pe baza experienței mele cu pacienții.
Am constatat recent asocierea numelui și imaginii mele cu produse cum ar fi Oculax (nici nu auzisem de el până nu mi s-a atras atenția de către pacienți), Keto-diet sau derivate, un alt produs cu numele “D P cucurmin” și altele. Vă rog să raportați IMEDIAT la Facebook aceste postări. Au fost făcute plângeri la Poliție, încă aștept rezultatele investigațiilor, din păcate aceste rețele de escroci sunt greu de prins și pedepsit, existând un algoritm bine pus la punct și roboți care generează aceste reclame false. Aceștia folosesc numele meu pentru a atrage și înșela persoane bolnave și extrem de credule.
Cum poate crede cineva că un supliment poate vindeca boli precum cataracta, glaucomul sau viciile de refracție?? Dacă ar fi fost așa, nu s-ar fi eradicat complet aceste boli? Este o mare inepție care poate avea grave urmări, până chiar ducând la pierderea vederii, în unele cazuri !
Vă rog deci să răspândiți această informație la cunoștințele care ar putea pica în plasa acestor nemernici. NIMIC nu este real, nu există panacee universale pentru nici o afecțiune și trebuie să avem foarte mare grijă ce produse cumpărăm și folosim, pentru a nu ne periclita propria sănătate în căutarea unei vindecări miraculoase inexistente.
Atenție la reclamele înșelatoare, care folosesc numele meu!
- Alergologie (42)
- Anestezie și Terapie Intensivă (28)
- Boli Cardiovasculare (13)
- Boli infectioase (63)
- Caleidoscop medical (28)
- Cardiologie (159)
- Chirurgie estetica (103)
- Chirurgie generala si Chirurgie Endoscopica (28)
- Chirurgie Vasculara (56)
- Cosmetica medicala (23)
- Dermatologie (195)
- Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice (123)
- Editorial (302)
- Endocrinologie (30)
- Etica medicala (16)
- Factori de risc (18)
- Farmaceutica (119)
- Gastroeneterologie (123)
- Genetica (12)
- Geriatrie si Gerontologie (25)
- Hematologie (7)
- Imagistica medicala (64)
- Imunologie (8)
- Ingrijirea paliativa (15)
- Interviu (53)
- Invatamant Medical (2)
- Legislatie Medicala (12)
- Management Medical (7)
- Mari medici romani (14)
- Medicina Alternativa (84)
- Medicina de familie (90)
- Medicina de laborator (63)
- Medicina de Urgenta (6)
- Medicina Integrata (3)
- Medicina Interna (16)
- Medicina Naturista (241)
- Medicina Nucleara (22)
- Medicina Preventiva (2)
- Medicina Sportiva (21)
- Nefrologie (29)
- Neonatologie (45)
- Neurologie (66)
- Neuropsihiatrie infantila (4)
- Nutritie (35)
- Obstetrica-Ginecologie (162)
- Oftalmologie (583)
- Oncologie medicala (122)
- ORL (103)
- Ortopedie (49)
- Pediatrie (135)
- Pneumologie (131)
- Posta redactiei (19)
- Produse naturiste (127)
- Psihiatrie (92)
- Psihologie (101)
- Reabilitare Medicala (310)
- Relatia medic - pacient (6)
- Reumatologie (94)
- Senologie (7)
- Sfatul farmacistului (35)
- Stiri (2788)
- Stomatologie (68)
- Tehnologie Medicala (9)
- Terapia durerii (22)
- Terapii complementare (212)
- Terapii Laser (12)
- Toxicologie (4)
- Transplant de organe (1)
- Urologie (66)
-
Conferința Națională de Pediatrie 2026
1 / 4 / 2026 -
Conferința Națională “Prof. Univ. Dr. Vasile Dobrovici”, Spitalul Clinic “Cuza Vodă”, Iași 2026
2 / 4 / 2026 -
Craiova Connects 2026 – Prevention
2 / 4 / 2026 -
Med IQ Masterclass – ”O viață în slujba medicinei: povești, decizii și cazuri clinice dintr-un parcurs remarcabil”
2 / 4 / 2026 -
Cardiotoracic Updates 2026 – Patologii complexe tratate microinvaziv multidisciplinar
2 / 4 / 2026 -
Baby Boom Show
2 / 4 / 2026 -
Sănătatea femeii - sănătatea familiei: Inovație. Acces. Echitate
2 / 4 / 2026 -
Webinar Onco Practic – Ediția a XII-a „Prevenție și intervenție, în echilibru” 2026
3 / 4 / 2026 -
Forumul de Infertilitate – O premieră la Baby Boom Show 2026
4 / 4 / 2026 -
Congresul Național de Coloproctologie 2026
15 / 4 / 2026 -
Congresul Național Român de Anatomie Patologică și Patologie Moleculară
16 / 4 / 2026 -
Excellence Masterclass in Paediatric Pulmonology 2026
18 / 4 / 2026 -
Workshop GRATUIT: Arta și Știința Măririi Sânilor – Ghid Complet de la Alegerea Implantului la Recuperare
18 / 4 / 2026 -
Al 13-lea Congres Național ENDOPED 2026
22 / 4 / 2026 -
Farma Practic – Conectați la realitate 2026
24 / 4 / 2026 -
A 15-a ediții a Conferinței Naționale SNRIR 2026
24 / 4 / 2026 -
Corelații Anatomopatologice și Clinice în Gastroenterologie 2026
25 / 4 / 2026
Redactia Saptamana Medicala
-
Grupul Medical NORD marchează Ziua Mondială de Conștientizare a Cancerului Colorectal (31 martie) prin lansarea unei campanii de screening gratuit
-
Ediția a IV-a NutriSciLabs la UMF „Carol Davila”: Viitorul nutriției țintite, dezbătut și demonstrat live la Facultatea de Farmacie
-
Progres major în managementul cancerului de prostată: Darolutamida devine disponibilă pacienților din România începând cu 2026
-
Creșterea natalității în România: consensul legislativ și prioritățile europene trebuie să răspundă nevoilor familiilor
-
Bristol Myers Squibb România lansează campania de informare „Ai face orice”, dedicată conștientizării importanței screeningului pentru cancer colorectal


























