Tulburările de respirație în timpul somnului (sindromul de apnee în somn de tip obstructiv (SASO) implică o varietate de tulburări de respirație legate de somn și prezente în timpul somnului, cu repercursiuni și simptome diurne. Apneea este absența fluxului de aer pentru ≥10 secunde și scăderea SaO2 cu ≥ 3%. Hipopneea reprezintă reducerea fluxului de aer cu ≥30% pentru ≥ 10 secunde și o scădere a SaO2 cu ≥ 3%. Indicele de apnee-hipopnee (AHI) este numărul de evenimente pe ora de somn.
Fibrilația atrială (FiA) este cea mai frecventă aritmie cardiacă susținută, având o prevalență de 1-2% în populația generală. Actualmente aproximativ 6 milioane de europeni suferă de FiA și se estimează că prevalența acesteia se va dubla în următorii 50 de ani. Cei mai frecvenți factori de risc ai FiA sunt vârsta înaintată, fumatul, obezitatea, hipertensiunea arterială, diabetul zaharat, insuficiența cardiacă, infarctul miocardic și chirurgia cardiacă.
S-a demonstrat că pacienții cu FiA sunt mai predispuși la SASO comparativ cu populația generală. Riscul de FiA în rândul pacienților cu SASO este de 4 ori mai mare comparativ cu cei fără SASO. Pacienții cu SASO care au fost supuși unui by-pass aorto-coronarian prezintă post-operator o incidență crescută a FiA. De asemenea, SASO reprezintă un factor de risc pentru episoade recurente de FiA.
Rămâne în continuare întrebarea dacă asocierea dintre SASO și FiA se bazează doar pe existența unor factori de risc comuni (de exemplu obezitatea, hipertensiunea arterială etc.) sau dacă SASO reprezintă un factor de risc independent care predispune la apariția FiA.
Prezența SASO poate induce atât hipertrofia ventriculului stâng (HVS), cât și a ventriculului drept (HVD). Prevalența HVS și HVD este semnificativ mai mare la cei cu SASO sever, comparativ cu cei cu SASO ușor. Severitatea SASO este direct proporțională cu gradul de disfuncție diastolică.
Tratamentul SASO constă în aplicarea prin intermediul unei măști a unei presiuni pozitive ce are rolul de a menține deschise căile respiratorii superioare în timpul somnului (CPAP).
La ora actuală este unanim acceptat faptul că tratamentul de elecție al SASO moderat sau sever este reprezentat de CPAP. Studiile au demonstrat că terapia cu CPAP reduce post-sarcina, frecvența cardiacă din timpul somnului și valorile tensionale, fiind asociată totodată cu îmbunătățirea calității vieții prin reducerea somnolenței diurne și asigurarea unui somn odihnitor.
Sindromul de apnee în somn și fibrilația atrială
- Alergologie (42)
- Anestezie și Terapie Intensivă (28)
- Boli Cardiovasculare (13)
- Boli infectioase (63)
- Caleidoscop medical (28)
- Cardiologie (159)
- Chirurgie estetica (103)
- Chirurgie generala si Chirurgie Endoscopica (28)
- Chirurgie Vasculara (56)
- Cosmetica medicala (23)
- Dermatologie (195)
- Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice (123)
- Editorial (302)
- Endocrinologie (30)
- Etica medicala (16)
- Factori de risc (18)
- Farmaceutica (119)
- Gastroeneterologie (123)
- Genetica (12)
- Geriatrie si Gerontologie (25)
- Hematologie (7)
- Imagistica medicala (64)
- Imunologie (8)
- Ingrijirea paliativa (15)
- Interviu (53)
- Invatamant Medical (2)
- Legislatie Medicala (12)
- Management Medical (7)
- Mari medici romani (14)
- Medicina Alternativa (84)
- Medicina de familie (90)
- Medicina de laborator (63)
- Medicina de Urgenta (6)
- Medicina Integrata (3)
- Medicina Interna (16)
- Medicina Naturista (241)
- Medicina Nucleara (22)
- Medicina Preventiva (2)
- Medicina Sportiva (21)
- Nefrologie (29)
- Neonatologie (45)
- Neurologie (66)
- Neuropsihiatrie infantila (4)
- Nutritie (35)
- Obstetrica-Ginecologie (162)
- Oftalmologie (583)
- Oncologie medicala (122)
- ORL (103)
- Ortopedie (49)
- Pediatrie (135)
- Pneumologie (131)
- Posta redactiei (19)
- Produse naturiste (127)
- Psihiatrie (92)
- Psihologie (101)
- Reabilitare Medicala (310)
- Relatia medic - pacient (6)
- Reumatologie (94)
- Senologie (7)
- Sfatul farmacistului (35)
- Stiri (2788)
- Stomatologie (68)
- Tehnologie Medicala (9)
- Terapia durerii (22)
- Terapii complementare (212)
- Terapii Laser (12)
- Toxicologie (4)
- Transplant de organe (1)
- Urologie (66)
-
Conferința Națională de Pediatrie 2026
1 / 4 / 2026 -
Conferința Națională “Prof. Univ. Dr. Vasile Dobrovici”, Spitalul Clinic “Cuza Vodă”, Iași 2026
2 / 4 / 2026 -
Craiova Connects 2026 – Prevention
2 / 4 / 2026 -
Med IQ Masterclass – ”O viață în slujba medicinei: povești, decizii și cazuri clinice dintr-un parcurs remarcabil”
2 / 4 / 2026 -
Cardiotoracic Updates 2026 – Patologii complexe tratate microinvaziv multidisciplinar
2 / 4 / 2026 -
Baby Boom Show
2 / 4 / 2026 -
Sănătatea femeii - sănătatea familiei: Inovație. Acces. Echitate
2 / 4 / 2026 -
Webinar Onco Practic – Ediția a XII-a „Prevenție și intervenție, în echilibru” 2026
3 / 4 / 2026 -
Forumul de Infertilitate – O premieră la Baby Boom Show 2026
4 / 4 / 2026 -
Congresul Național de Coloproctologie 2026
15 / 4 / 2026 -
Congresul Național Român de Anatomie Patologică și Patologie Moleculară
16 / 4 / 2026 -
Excellence Masterclass in Paediatric Pulmonology 2026
18 / 4 / 2026 -
Workshop GRATUIT: Arta și Știința Măririi Sânilor – Ghid Complet de la Alegerea Implantului la Recuperare
18 / 4 / 2026 -
Al 13-lea Congres Național ENDOPED 2026
22 / 4 / 2026 -
Farma Practic – Conectați la realitate 2026
24 / 4 / 2026 -
A 15-a ediții a Conferinței Naționale SNRIR 2026
24 / 4 / 2026 -
Corelații Anatomopatologice și Clinice în Gastroenterologie 2026
25 / 4 / 2026


























