București, 19 ianuarie 2021 – Sévan Kaloustian a fost ales Vice Președinte al Asociației Române a Producătorilor Internaționali de Medicamente (ARPIM), cu un mandat de 2 ani, în cadrul celei mai recente Adunări Generale a organizației.
Prin această nouă poziție, Managing Directorul al Janssen Companiile Farmaceutice ale Johnson & Johnson în România va continua întărirea misiunii companiei la nivel local, prin colaborare și dialog deschis cu autoritățile și stakeholderii din domeniul sănătății. Acest recent rol al Domnului Kaloustian în ARPIM îi va permite să-și aducă experiența internațională extinsă în beneficiul pacienților români.
Cu o experiență de peste 10 ani în industria farmaceutică, Sévan Kaloustian a avut un rol cheie în cadrul companiei Janssen, în facilitarea accesului pacienţilor la medicamentele inovatoare din portofoliul acesteia, ocupând diferite funcții în mai multe ţări. A absolvit un Doctorat în Farmacologie şi un program de masterat în farmaco-economie, ambele urmate în cadrul Universităţii Montreal, Canada, continuând apoi cu un program post-doctoral la Academia Sinica din Taiwan şi un curs de specializare digitală în cadrul Columbia Business School, New York.
„Alegerea în poziția de Vice
Președinte ARPIM mă onorează și reîntărește eforturile noastre spre un scop
comun, acela de a contribui împreună cu noua conducere si colegii din ARPIM la
construcția unui viitor mai sănătos pentru România. Johnson & Johnson
România are un angajament de lungă
durată în relația cu ARPIM, cu autoritățile române din domeniul sănătății, cu societatea
și pacienții. Misiunea noastră este clară și drumul nostru e trasat: vom lucra
împreună pentru a continua creșterea accesului pacienților la medicamente
inovatoare, avansând totodată efortul comun în privința taxei clawback, a
modelului de stabilire a prețurilor, a predictibilității listei de rambursare a
medicamentelor compensate și conturării unei legislații mai favorabile
studiilor clinice. Cu atât mai mult în aceste momente, este crucial să facem
tot ce ne stă în putință pentru a alinia nevoile și drepturilor pacienților
români la nivel european, să ne asigurăm că beneficiază de cele mai bune tratemente
medicale disponibile”, a declarat Sévan Kaloustian Managing Director al Janssen
Companiile Farmaceutice ale
Johnson & Johnson în România.